#25 Nagrania na żywo, część 2

Jeśli nie masz doświadczenia w występach na żywo, masz złe doświadczenia albo zwyczajnie blokują Cię obawy i trema, to wróć koniecznie do mojego ostatniego nagrania, pierwszego o nagraniach na żywo. Nazwałam je trochę przewrotnie „Czy ja nadaję się do występów na żywwo?”. Nagranie jest podobnie jak to dzisiejsze – krótkie ale bardzo konkretne, bo takie jest zamierzenie cyklu (P)odpowiedzi Zaklinaczki Tremy.

A jeśli intersują Cię takie proste wskazówki odnośnie tego, co zrobić żeby Tobie było zwtczajnie łatwiej poprowadzić spotkanie na żywo, to ten wideopodkastu jest dla Ciebie. Ja nazywam się Magdalena Zamaro, a (P)ODPOWIEDZI ZAKLINACZKI TREMY to seria któtkich nagrań, w których znajdziesz konkretne wskazówki na temat wystąpień przed kamerą. Wideopodkast możesz oglądać na youtubie, instagramie i facebooku zaklinaczki tremy i słuchać w dowolnej aplikacji podkastowej. Jeśli wolisz czytać, to transkrypcje odcinków znajdziesz na blogu. Informacje z linkami znajdziesz zawsze w opisie, gdziekolwiek oglądasz lub słuchasz.

  1. Na żywo to nie znaczy na spontana. Jeśli tak potrafisz, a Twoi odbiorcy to lubią to wporządku, ale domyślam się, że jeśli oglądasz to nagranie, to tak jak zdecydowana większość ludzi, w tym przede wszystkim profesjonalistów musisz przygotować się do występu.

Rozpisz plan treści, którą chcesz przekazać, nie zapominając o tak niby banalnej ale kluczowej sprawie jak wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Proponuję też przemyśleć jak się przywitasz i jak się pożegnasz. Te elementy przygotowania wystąpienia często pomijamy, a jednak jeśli nie masz wprawy, to mogą okazać się nagle być nielada wyzwaniem.

  1. Przemyśl opcję próby generalnej. Wielu osobom bardzo ułatwia to późniejsze nagrania.
  2. Pamiętaj o mocnym wejściu. Samej wciąż mi się to zdarza zaczynać od „czy mnie widać, czy mnie słychać”, ale powiem Ci że jak zaczynam konkretnie i profesjonalnie, to robię nie tylko dobre wrażenie na odbiorcach ale i na sobie. Z dobrym wejściem czujemy się pewnie, a to ma ogromny wpływ na dalsze wystąpienie.
  3. Miej przy sobie notatki z wypisaną stukturą i ewentualnie informacjami, o których nie chcesz zapomnieć, sprawdź czy masz naładowany sprzęt i ładowarki pod ręką (uwaga! Nawet jeśli mają nie być ci potrzebne. Sprzęt jest tylko sprzętem, a ładowaka obok kamery daje komfort psychiczny, którego potrzebujesz jak najwięcej w czasie nadawania na żywo). Nie zapomnij o szklance letniej wody żebyś mogła w trakcie nawilżać gardło. Chusteczka do nosa też daje duży komfort psychiczny, nawet jeśli nie masz kataru.
  4. Zrób sobie checklistę rzeczy do przygotowania i sprawdzenia i zachowaj sobie na kolejne wystąpienia. Ja przygotowałam dla Ciebie gotową checklistę, możesz ją sobie pobrać. Są w niej też puste miejsca żebyś mogła ją sobie uzupełnić według własnych potrzeb.

Na koniec jeszcze Ci powiem, że

Pytania, które słyszę najczęściej odnośnie występów na żywo to

a co jak trema mnie zje? A co zrobić jak zgubię wątek albo jak zawiedzie technika  albo jak zareagować na pytanie na które nie znam odpowiedzi albo co gorsza, gdy ktoś będzie próbował podważać moje kompetencje. To pytania bardzo istotne i też warto się na takie sytuacje przygotować. Oczywiście zakładamy, że nic takiego się nie wydarzy, ale jeśli już, to z ważne jest żeby nie zaskoczyły Cię na tyle, że nie będziesz wiedziała jak się zachować czy powiesz coś czego wolałabyś nie mówić. Ten slajd, który teraz widzisz jest częścią webinaru „jak ułatwić sobie nagrania. Poznaj sposoby na dobre nagrania bez wysiadywania godzin przed kamerą”, na którym to webinarze poruszam też temat występów na żywo. Webinar możesz pobrać bezpłatnie. Wystarczy, że zostawisz swój adres email. Link do tego szkolenia znajdziesz w opisie tego nagrania.

Jeśli podobało Ci się to nagranie to proszę został lajka, skomentuj, jeśli słuchasz w aplikacji podkastowej, napisz mi proszę opinię, udostępnij, wyślij to nagranie komuś komu może się przydać . To dla mnie ważne, bo tylko tak dotrę z tymi treściami do innych osób, którym mogą się one przydać.

Pamiętaj o pobraniu webinaru lub samej checklisty (jeśli pobierzesz webinar, to ta chcecklista i czeklista o planowaniu nagrania jest jako dodatek więc nie musisz jej dodatkowo pobierać tutaj)

To tyle na dziś. Powodzenia i do usłyszenia 

Shopping Cart