Jak zrobić dobre PIERWSZE WRAŻENIE?

jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na odbiorcach naszych nagrań?

Jak się do tego przygotować? Czy to naprawdę jest aż tak ważne? I co jeśli mi się nie uda?

Na koniec zdradzę Ci moje odkrycie, które zmienia perspektywę patrzenia na temat robienia tego pierwszego wrażenia. Jestem przekonana, że ujmie Cię ta perspektywa, zostanie z Tobą na dłużej i pomoże Ci w wystąpieniach.

Na te i pytania odpowiem w dzisiejszym odcinku wideopodkastu

Ja nazywam się Magdalena Zamaro, a (P)ODPOWIEDZI ZAKLINACZKI TREMY to seria któtkich nagrań, w których znajdziesz konkretne wskazówki na temat wystąpień przed kamerą. Wideopodkast możesz oglądać na youtubie i słuchać w dowolnej aplikacji podkastowej. Jeśli wolisz czytać, to transkrypcje odcinków znajdziesz na blogu. Informacje z linkami znajdziesz zawsze w opisie, gdziekolwiek oglądasz lub słuchasz.

Dlaczego pierwsze wrażenie jest ważne?

Jestem ostatnią osobą, która powie Ci, że jak nie zrobisz dobrego pierwszego wrażenia, to straciłaś jedyną szansę i jak coś pójdzie “nie tak” na początku Twojego wystąpienia, to masz problem. Nic o czym Ci tutaj mówię nie jest zerojedynkowe i chcę to bardzo mocno podkreślić.

Powiem Ci dziś dlaczego pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i jaki ma wpływ na dalszy występ, na jego odbiór i na Ciebie samą, ale pamiętaj proszę że to nie jest tak, że „wszystko albo nic”.

Choć wiem i obserwuję to po sobie, jak bardzo ważne jest moje pierwsze zetknięcie z jakimś twórcą intertowym czy twórczynią i faktycznie z tego powodu, że mamy dziś w czym wybierać jeśli chodzi o to kogo słuchamy i od kogo się uczymy, na co dzień w pierszych sekundach zetknięcia z jakimś nagraniem, podkastem czy rolką odrzucam wiele osób w pierwszych sekundach czy minutach grania, bo mi coś nie pasowało, no i takich sytuacji jako twórczyni sama chcę uniknąć.

Robiąc dobre pierwsze wrażenie, daję widzowi/słuchaczowi szansę poznania mnie i moich treści. Przyjrzałam się jednak dokładnie jak to jest u mnie i powiem Ci, że kilka osób, które obserwuję, cenię i dziś bardzo lubię, nie zrobiły na mnie początkowo dobrego wrażenie i podchodziłam do nich po kilka razy, czasem z potrzeby, czasem z przypadku, czasem odsoby te dały się później poznać w rozmowach z innymi osobami, które lubię itd.

No ale to nie zmienia faktu, że pierwsze wrażenie jakie zrobimy na odbiorcach, może ich do nas przyciagnąć albo sprawić, że po kilku sekundach zrezygnują z oglądania lub słuchania naszego nagrania.

Fakt:  Pierwsze wrażenie to kilka do kilkudziesięciu sekund, czasem je nawet ułamki sekund.

Badania pszchologiczne potwierdzają, że ludzie formuują sobie opinię na czyjś temat w przeciągu kilku pierwszych sekund zetknięcia z tą osobą. Oceniamy intuicyjnie i nieświadomie i od tego jak ocenimy drugą osobę w tym krótkim czasie, zależy nasze późniesze nastawienie do niej i niestety to nastawienie trudno jest później zmienić nawet, jeśli mamy ku temu racjonalne argumenty.

O tym więcej mówię w kursie „Moje wideo w sieci. Nagrywaj profesjonalnie, po swojemu i bez zbędnego stresu”. Tu nie tłumaczę dokładnie, ale możesz mi wierzyć – nasz umysł jest na tyle oszczędzający energię, że nie będzie jej wydawał na jakieś analizy i zmiany, tylko jeśli ktoś (powiedzmy w takim skrocie myślowym) Ci się nie spodoba, to umysł będzie wyszukiwał przy każdej okazji potwierdzenia tego, co już ustalił. Mówiąc prościej, jeśli komuś się nie spodobamy od razu, to trudniej będzie nam tę osobę do siebie przekonać, bo ta osoba na to co mówimy i jak się zachowujemy, patrzy przez pryzmat swojej negatywnej oceny. Tak samo jest w drugą stronę. Jeśli zrobimy na kimś dobre pierwsze wrażenie i uzna nas za sympatycznych/profesjonalnych na pierwszy rzut oka, podejdzie do nas z większym szacunkiem, sympatią i nasz przekaz ma dużo większe szanse dobrego odbioru u tej osoby.

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz

Tu powiedzenie „pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz” warto sobie zapamiętać, bo coś faktycznie w tym jest.

Ja jednak widzę w tym ogromną szansę, bo skoro tak ważne jest tych kilka pierwszych sekund naszego wystąpienia, to znaczy że warto jest się zmobilizować i je wykorzystać. Zanim powiem Ci jak to zrobić, powiem Ci krótko o książce o biznesie online, której jestem współautorką. Ta książka to Chcę WWWięcej. Jak zarabiać na swojej wiedzy?. Ja napisałam rozdział o tworzeniu własnego podkastu, jak się za to zabrać i na co zwrócić uwagę, ale w tej książce między innymi jest również rodział na temat, na który dziś rozmawiamy.

W module trzecim książki „Jak zarabiać na swojej wiedzy?” Magdalena Gonta-Biernat Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Także jak widzisz tematy są różne od podkastu, przez pierwsze wrażenie, po obawy, marketing i mnówstwo innych tematów, o których warto wiedzieć prowadząc biznes online. Dodam, że tę książkę napisało 59 autorek więc każdy rozdział jest unikalny, a wiedza i doświadczenie jakim dzielą się w nim autorki, to nie wiedza i doświadczenie jednej, tylko 59 osób! Jeśli Cię zainteresowałam, to pod nagraniem zostawiłam Ci link do spisu treści i pierwszego rozdziału, które możesz sobie bezpłatnie pobrać i sprawdzić czy ta książka, to jest coś dla Ciebie. Mówię to tak z grzeczności, bo ja wiem że ta książka jest dla Ciebie, bo jeśli wciąż słuchasz lub oglądasz ten odcinek, to ja wiem, że jest w niej mnówstwo wiedzy i wsparcia, które Ci się przydadzą. Do 10 listopada 2023 książka jest w przedsprzedaży w niskiej cenie, która zresztą i w sprzedaży będzie nie wysoka. U mnie na stronie można kupić ją również w zestawie ze szkoleniem o tremie.

Co zrobić, żeby robić dobre pierwsze wrażenie?

Ok, teraz o tym, co możesz zrobić aby wykorzystać na swoją korzyść te kilka lub kilkadziesiąt sekund, które masz na zrobienie dobrego wrażenia.

 JAK ZROBIĆ DOBRE PIERWSZE WRAŻENIE PODCZAS WYSTĄPIENIA ONLINE?

*I tu mała uwaga. Bez znaczenia jest w tym wypadku, czy to jest wystąpienie na żywo czy nagranie.

1) Przygotuj i przećwicz swoje wejście. Te kilka sekund są tego warto. Przygotuj Dokładnie co i jak słowo w słowo chcesz powiedzieć żebyś nie musiała się zastanawiać i szukać odpowiednich słów, bo zanim je znajdziesz, może być już za późno.

2) Zadbaj o odpowiednie NASTAWIENIE. Pamiętaj o tym, że teraz jest czas aby dać z siebie wszystko, później sobie odpoczniesz ale teraz aby wypaść dobrze musisz być tu i teraz na sto procent, z szacunkiem i sympatią do widza i do siebie samej. To jest tzw Twoje 5 minut i bądź ich świadoma

3) Postawa ciala. Mówiłam już to nie raz w różnych kontekstach, chociażby w poprzednim odcinku w kontekście gestykulacji, ale powtórzę i dziś (i z pewnością jeszcze wiele razy): Twoje ciało komunikuje zawsze. Twoje ciało komunikuje nawet (a może w tym wypadku wręcz szczególnie wtedy), zanim jeszcze zdążysz cokolwiek powiedzieć.

Pamiętaj żeby w chwili, w której włączasz kamerę siedzieć wyprostowana, głowę również trzymaj prosto, staraj się jej nie przechylać (osnoście mowy ciała, co i dlaczego mówię również więcej w kursie moje wideo w sieci) I chociaż za zwyczaj nie podchopdzę do tego tematu tak radykalnie, mam duży dystans do tipów typu stój tak siedź stak, ręce trzymaj siak (o tym posłuchasz w poprzednim odcinku podkastu „co z rękami”)ale jesli mowimy o instynktownym postryeganiu drugiej osoby czyli o pierwszym wrażeniu, to prosta sylwetka jest niezmiernie istotna

4) Oddech. Zanim włączysz przycisk nagrywania weź głęboki oddech. Będziesz bardziej rozluźniona i gotowa do mówienia. Tutaj też trudno w kilku słowach wytłumaczyć działanie wpływ oddechu na wytąpienie, kiedy w kursie oddechowi poświecony jest cały moduł. Myślę, że poświęcę temu tematowi cały odcinek podkastu. Jeśli uda mi się, to zaproszę specjalistkę w temacie, no ale dziś po prostu mi zaufaj, że to czy ten oddech weźmiesz czy nie, może dodam – świadomy głęboki oddech, lub kilka, będzie miało wpływ na to jak wypadniesz i jakie zrobisz wrażenie na widzach.

5) Usmiech. Często (szczególnie kiedy mamy tremę) zapominamy o tym żeby się uśmiechnąć, a uśmiech (i ten zewnętrzy i ten w środku, w Twoim serrcu) sprawia, że Twój odbiorca szybciej „oceni Cię” (w cudzy słowie oczywiście, ale chodzi o tą podświadomą ocenę), jako osobę symatyczną. A my nie lubimy słuchać niesympatycznych ludzi, prawda?

Podumowanie

I dopiero jak masz odpowiednie nastawienie, wiesz co i jak powiesz, masz to przećwiczone (dosłownie na głos, nie w głowie),

  • wyprostuj się,
  • weź głęboki oddech,
  • uśmiechnij się
  • i wtedy włącz kamerę.

Nie popeniaj tego błędu

Niestety częstym błędem jest to, że ludzie zaczynają od włączenia kamery, a potem się prostują, poprawiają itd. To jest błąd, bo wtedy te kilka kilkadziesziąt minut upływa nie na tym co trzeba. Ty nie popełniaj tego będu.

Pamiętaj, że…

I na koniec podzielę się z Tobą moim odkryciem. Uważam je po wielu latach za oczywiste, ale dla moich podobiecznych i ostatnio w sieci dla moich klientek zazwyczaj to jest to zupełnie nowa perspektywa.

ZRÓB DOBRE WRAŻENIE PRZEDE WSZYSTKIM NA SOBIE! Jeśli zaczniesz swoje wystąpienie czy nagranie z dobrym przygotowaniem, z uwwzględnieniem tego wszystkiego, o czym dziś mówiłam, poczyujesz się dużo pewniej, a jak dobrze Ci pójdzie początek i będziesz z siebie zadowolona, to Twoje wystąpienie popłynie. No bo jak na samym początku coś Ci nie wyjdzie, powiedzmy zabraknie Ci słów, zawstydzisz się tym, to się zestesujesz i te kolejne kroki będą też trudniejsze, a jak wystartujesz świetnie, to gwarantuję Ci że sama poczujesz inną energię swojego wystąpienia.

Daj mi proszę znać w komentarzu albo w wiadomości czy wiesz o czym mówię, czy rozumiesz to i czy się ze mną zgadzasz, że dobre pierwsze wrażenie na sobie samej, to najlepsze co możesz zrobić dla siebie i dla widza.

Jeśli ten odcinek jest dla Ciebie wartościowy, to jak zawsze proszę Cię o lajki, udostępnienia i wszelkie inne komentarze czy gwiazdki, bo po pierwsze jest to dla mnie znak, że to co robię ma sens, a po drugie to pomaga nieść się treściom po internecie.

Dziękuję Ci za uwagę

Zyczę ci powodzenia i do usłyszenia

Pobierz bezpłatny rodział książki CHCĘ WWWIĘCEJ. JAK ZARABIAĆ NA SWOJEJ WIEDZY? https://magdalenazamaro.com/chcewiecej/

Kurs Moje Wideo w sieci: https://magdalenazamaro.com/sklep/

Oglądaj: https://youtu.be/uhtLcXyhwTk

Słuchaj: https://magdalenazamaro.com/sluchaj/

Shopping Cart