Dlaczego nie lubisz swojego głosu i jak to zmienić?
Nie mogę słuchać nagrań swojego głosu. Nie lubię mojego głosu. Chciałabym nagrywać, ale mój głos to porażka.
Dlaczego nie lubimy swojego głosu i czy da się coś z tym zrobić – o tym w dzisiejszym odcinku wideopodkastu, pierwszym z serii (P)ODPOWIEDZI ZAKLINACZKI TREMY, w którym znajdziesz konkretne wskazówki na temat wystąpień przed kamerą.
Wideopodkast możesz oglądać na youtubie, instagramie i facebooku zaklinaczki tremy i słuchać w dowolnej aplikacji podkastowej. Jeśli wolisz czytać, to transkrypcje odcinków znajdziesz na blogu. Informacje z linkami znajdziesz zawsze w opisie, gdziekolwiek oglądasz lub słuchasz.
Słuchanie nagrania swojego głosu, to zazwyczaj dla wszystkich wielkie wywanie
Na początku, bo do swojego głosu można się przyzwyczaić i co więcej, można go polubić. Zanim przewrócisz oczami i westchniesz z myślą „to nie mój przypadek, mój głos to porażka”, pozwól że Ci wyjaśnię dlaczego tak się dzieje, że słuchanie nagrania własnego głosu jest dla nas bardzo często nieprzyjemnym i wręcz krępującym uczuciem.
Dlaczego nagranie własnego głosu nam się nie podoba?
Jesteśmy przyzwyczajone/przyzwyczajeni do głosu jaki słyszymy na co dzień, kiedy wypowiadamy jakieś słowa. Ten głos jest nam znany bardzo dobrze i to, że jesteśmy z nim osowjone/oswojeni to nie jedyny powód dlaczego wolimy go od tego nagranego.
Drugim powodem jest fakt, że ten głos który słyszymy jak mówimy, jest zawsze niższy, a człowiek lubi niskie tony.
Niskie głosy
🟡 wzbudzają zaufanie,
🟡 czujemy się pewniej z osobami o niższym tonie głosu
i co ciekawe – badania naukowe potwiedzają, że
🟡 osoby o niskim tonie głosu uważane są za bardziej kompetentne.
To oczywiście dzieje się na poziomie podświadomości, ale się dzieje i my tego nie konkrolujemy. Dlatego zrozumiałym jest, że czujemy się same z sobą lepiej, kiedy nasz głos jest głębszy i niższy.
Czy nagranie zniekształca głos?
I żeby było jasne. To nieprawda, że nagranie zniekształca głos. Głos, który słyszysz z nagrania, to Twój głos słyszany z zewnątrz. Właśnie takim słyszą go inne osoby.
Dlaczego odbieramy siebie inaczej niż słyszą nas inni?
W wielkim uproszczeniu – my słyszymy siebie nie tylko zewnętrzym uchem, jak słyszą nas inni ale też uchem wewnętrznym. Nasza głowa, kości które w niej mamy działają jak pudło rezonansowe. A my to swój głos słyszymy od środka.
I nie dość, że jesteśmy do tego głosu od środka przyzwyczajone, a wiadomo lubimy najbardziej to co znamy, jak powiedział jeden z bohaterów filmu „Rejs” (inż. Mamoń): “Proszę pana, ja jestem umysł ścisły, Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem”
Jak polubić swój głos?
I nie trzeba być ścisłym umysłem żeby mieć tak ze swoim głosem. Więc jaki wniosek? Słuchaj melodii swojego głosu z nagrania jak najczęściej, a z czasem i ta melodia ci się spodoba.
Serio! Do brzmienia swojego głosu można się przyzwyczaić i go polubić, nawet jeśli na ten moment wydaje Ci się to niemożliwe. Pamiętaj, że to naturalne zjawisko i nie tylko Ty tak masz, że nagranie Twojego głosu wydaje Ci się dziwne.
Poza tym im częściej będziesz występowała, tym wystąpienie będzie mniej stresujące, co wpływa również na jakość brzmienia Twojego głosu.
Pamiętaj!
No i pamiętaj, że nad jakością głosu można pracować aby brzmiał lepiej, nie robił Ci psikusów i nie chorował po dłuższych wystąpeniach.
Jeśli to, o czym dziś powiedziałam coś ci rozjaśniło, ułatwiło zostaw like’a, komentarz, a w podkaście gwiazdki lub opinię. Wiesz jak jest, to pomaga nieść się treściom w sieci, a mi sprawia radość i pokazuje, w którym kierunku zmierzać.
Powodzenia i do usłyszenia.
Pobierz bezpłatne szkolenie: Dlaczego nie lubisz swojego głosu i jak to zmienić?
Słuchaj podkastu Zaklinaczka Tremy w ulubionej aplikacji podkastowej lub https://magdalenazamaro.com/sluchaj